Budowa płyt warstwowych

Prace nad materiałami budowlanymi trwają nieprzerwanie czego efektem są znakomite produktu dające ogromne możliwości. Bardzo dobrym przykładem są płyty warstwowe, które choć znane od dawna to ulegają ewolucji za sprawą pojawiających się coraz lepszych materiałów izolacyjnych. Płyty tego typu są obecnie powszechnie stosowanym budulcem nowoczesnych obiektów wielkopowierzchniowych. Zakres ich zastosowań w dalszym ciągu rośnie.

Rodzaje warstwowych płyt izolacyjnych

płyty warstwowe z okładzinPłyty warstwowe występują pod różnymi postaciami, a ich podstawowy podział wynika z materiałów izolacyjnych użytych do ich budowy. Najczęściej stosowanymi do produkcji płyt warstwowych izolatorami termicznymi i akustycznymi jest wełna mineralna, styropian, pianka PUR oraz pianka PIR. Producenci dostarczają na rynek płyty warstwowe o różnych parametrach izolacji zaspokajając w ten sposób wszystkie potrzeby odbiorców. Płyty warstwowe to efekt przemyślanego połączenia walorów dwóch komponentów, którymi są stalowe blachy nierdzewne oraz wspomniane powyżej rodzaje izolacji. Na rynku występują płyty warstwowe z okładzin blaszanych trapezowych, falistych lub płaskich przy czym blachy faliste i trapezowe wykorzystuje się do budowy pokryć dachowych. W każdym przypadku pomiędzy okładzinami blaszanymi umieszcza się rdzeń izolacyjny o różnej grubości. Najcieńsze są płyty warstwowe z rdzeniem PUR i PIR gdyż te materiały najlepiej izolują termicznie. Rdzeń ma za zadanie usztywnić płytę warstwową. Na rynku można spotkać również płyty warstwowe z okładziną tylko z jednej strony, są one stosowane na dachy oraz do dociepleń suchych elewacji. Okładziny blaszane wymagają bardzo dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego i dotyczy to w szczególności paneli dachowych oraz na elewacje zewnętrzne gdyż będą narażone na działanie agresywnych warunków środowiska zewnętrznego. Odbiorcy mają do dyspozycji płyty warstwowe z okładzinami w wielu kolorach.

Aby ułatwić montaż i zlikwidować nieszczelności na łączeniach pomiędzy poszczególnymi płytami na ich bocznych krawędziach wykonuje się frezy. Zapobiega to skutecznie powstawaniu mostków termicznych. We frezach niektórych płyt umieszcza się mechanizmy łącznikowe. Wszystkie dodatkowe informacje na temat płyt warstwowych dostępne są na stronach internetowych producentów i sprzedawców.