Budowa tarasu – praktyczne porady

Taras w domu to wyjątkowe miejsce na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie każdy jednak wie, że z punktu widzenia budowlańca, taras to jeden z najtrudniejszych elementów do wykonania w całym domu, a co za tym idzie, najdroższych. Taras umieszczony nad pomieszczeniem musi spełniać pewne określone warunki, musi być szczelny, trwały, chronić przed utratą ciepła, nie przeciekać. Dlatego do prac budowlanych powinniśmy podejść ze szczególną dbałością o szczegóły, ponieważ ewentualne naprawy w przyszłości mogą okazać się naprawdę problematyczne.

Taras – ważne warstwy izolacyjne

hydroizolacja tarasówPowodzenie w budowie tarasu zapewni staranność prac w połączeniu z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Solidna hydroizolacja tarasów to najważniejsza kwestia, jeśli chcemy uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek. Taras jest miejscem najbardziej wystawionym na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Upały i nagrzewanie się posadzki latem, ulewne deszcze jesienią i wiosną, a zimą zalegający śnieg i ujemne temperatury. Wszystko to sprawia, iż odpowiednia hydroizolacja tarasów to konieczność i nie warto na niej oszczędzać. Pracę rozpoczynamy od płyty konstrukcyjnej, której grubość i układ zbrojenia projektuje się indywidualnie dla każdego budynku. Dobrze jest od razu wykonać betonową warstwę spadkową, co ułatwi późniejsze prace. Kolejna warstwa to główna izolacja tarasu, która chroni całą konstrukcję tarasu oraz pomieszczenia pod nim. Wykonywana jest najczęściej z materiałów bitumicznych (papa termozgrzewalna, samoprzylepna membrana). Następnie kładzie się warstwę rozdzielającą, jaką jest najczęściej mata drenująca. Kolejna warstwa to docieplenie. Jego grubość zależy przede wszystkim od tego, jakie pomieszczenia znajdują się pod tarasem (jeśli jest to nieogrzewany garaż, wystarczy cienka warstwa ocieplenia, w przypadku pomieszczeń ogrzewanych, warto zastosować grubszą warstwę). Kolejny poziom to warstwa poślizgowa, są nimi najczęściej włókniny techniczne. Dalej warstwa dociskowa, czyli ostatni poziom pod okładziną tarasu. Wykonywana jest z masy betonowej lub cementowej. Bezpośrednio pod okładziną ceramiczną powinna znaleźć się jeszcze mineralna izolacja podpłytkowa, która uchroni przed przedostawaniem się wody w głębsze warstwy.

Ostatni element to wykładzina ceramiczna, czyli po prostu płytki. Zwróćmy uwagę na ich jakość i wytrzymałość. Płytki na taras muszą być mrozoodporne, najlepiej matowe (nie będą tak śliskie w razie deszczu). Jeśli chodzi o kolorystykę, to kwestia gustu, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory, które mniej nagrzewają się od słońca.