Czy szelki są dobra alternatywą dla obroży?

Wyjście z psem na spacer wiąże się z koniecznością założenia mu obroży, co jak się okazuje może być dla psa nie tylko niewygodne, ale również bardzo stresujące. Tego tez względu poszukuje się nowych sposobów na bezpieczne prowadzenia pupila podczas spacery. Wydaje się, ze dobrą alternatywą dla tradycyjnej smyczy i obroży mogą być wygodne szelki.

Zalety szelek typu Guard

szelki guardZazwyczaj podczas spacerów w psem zapinamy mu obrożne i przypinamy smycz. Mimo, że robimy to w trosce o bezpieczeństwo naszego pupila, behawioryści pracujący z psami wskazują, że chodzenie z psem na smyczy może być dla niego bardzo niewygodne i nieprzyjemne. Z tego też względu większość specjalistów poleca stosowanie nowych sposobów na prowadzenie psa, takich jak szelki guard. Szelki te składają się tak naprawę z dwóch różnych obręczy i dwóch pasków, a do ich stworzenia najczęściej wykorzystywane są specjalne taśmy. Część modeli tego typu szelek jest dodatkowo zabudowana na klatce piersiowej psa, dzięki czemu noszenie ich jest wygodniejsze dla naszego pupila. Tego typu szelki sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy lubimy biegnąc lub jeździć na rowerze  w towarzystwie naszego czworonożnego przyjaciela. Szelki typu Guard są wyposażone również w inne udogodnienia, które dodatkowo zwiększają komfort naszego psa podczas ich noszenia. Przede wszystkim wyposażono je w regulatory, dzięki czemu jeden model może być używany do mniejszych i większych psów. Jeżeli Twój psiak ma tendencję do ciągnięcia na smyczy podczas spacerów, ten rodzaj szelek będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie będzie dusił psa tak jak obroża, ale rozkłada szarpnięcia wzdłuż odcinka kręgosłupa, co jest znacznie mniej nieprzyjemne dla naszego psiaka. Jeżeli lubimy ubierać naszego psa w kubraczek na zimę czy kurtkę, nie uniemożliwi nam to zapięcia go w szelki – wystarczy odpowiednio powiększyć regulacje. Warto podkreślić, ze szelki Guard, w przeciwieństwie do obroży, nie powodują zdenerwowania u psa, przez co jego zachowanie na spacerze jest dużo łagodniejsze i łatwiej tez nauczyć go odpowiednich nawyków.

Mimo że smycz i obroża przez długi czas były używane podczas spacerów z psem nie jest to bezpieczne ani tez komfortowe rozwiązanie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Smycz może powodować trudności z oddychaniem u psów, a razie szarpnięć, doprowadzić do poważniejszych urazów. Dlatego też podczas spacerów z psem, zamiast obroży i smyczy powinniśmy korzystać ze specjalnych szelek.