Czym jest system przeładunkowy?

Dla usprawnienia prac prowadzonych na magazynach bardzo ważne jest korzystanie ze wszystkich nowinek technologicznych. Jedynie bowiem korzystanie z maszyn pozwoli usprawnić zarówno rozładunek, jak i załadunek towaru, a także jego transport w obrębie danej hali. Obecnie, nowoczesne magazyny wielkopowierzchniowe w zdecydowanej większości korzystają z tego typu rozwiązań.

Z czego składają się systemy przeładunkowe?

profesjonalne systemy przeładunkoweIm więcej maszyn używanych jest na magazynie, tym szybciej przebiegają wykonywane w nich prace związane z zarządzeniem towarami. Obecnie bardzo często stosuje się różnego rodzaju nowinki techniczne, czy też udogodnienia, znane jako profesjonalne systemy przeładunkowe. W ich skład wchodzi wiele różnych maszyn, sprzętów czy też udogodnień, które są używane w celu ułatwienia typowych prac wykonywanych przy gospodarowaniu towarem. Składają  się one z kilku głównych elementów, z których na miejscu pierwszym z pewnością warto wymienić pomost przeładunkowy. Jego głównym zastosowaniem jest zniwelowanie różnicy poziomu pomiędzy naczepą a docelowym miejscem rozładunku i odwrotnie – ułatwia to wniesienie i zdjęcie towaru z naczepy. Takie pomosty mogą być wyposażone w klapę rozsuwaną albo opuszczaną i są oparte o działanie układu hydraulicznego. Podczas przyjmowania dostaw, szczególnie w miesiącach zimowych, wielu zarządców magazynów skarży się na zbyt duże straty ciepła podczas takiego procesu. W tym celu coraz częściej w magazynach montowane są śluzy uszczelniające, również będące elementem systemów przeładunkowych. Dzięki tym śluzom samochód może wjechać na miejsce rozładunku bez konieczności otwierania całej bramy – przekłada się to na znaczne ograniczenie strat ciepła w magazynie. Najmniejszym, ale bardzo ważnym elementem systemów przeładunkowych są naprowadzacze kół. Maja one postać szyn, dzięki którym samochód dostawczy ma większą szanse na zaparkowanie w odpowiednim miejscu. Dodatkowo zmniejszone jest ryzyko wjechania takich samochodem w ścianę magazynu lub na przykład w zgromadzony towar.

Aby rozładunek towaru na magazynie nie był czynnością zbyt długotrwałą, warto korzystać z udogodnień technicznych, które go ułatwia. Mogą to być różnego rodzaju pomosty, śluzy czy też naprowadzacze kół. Dzięki nim rozładowanie i załadowanie towaru jest znacznie szybsze.