Czym jest tabela wartości odżywczej

Jedzenie odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Bez niego właściwie nie ma życia. Jednak wśród produktów, które mijamy na półkach sklepowych, możemy wyróżnić te o pozytywnym wpływie na nasz organizm, jak i te o negatywnym. Każdy produkt posiada na swojej etykiecie wartości odżywcze, jednak rzadko kiedy na nie zaglądamy. Czym one tak właściwie są, że są tak ważne?

Rola tabeli wartości odżywczych na opakowaniach

tabele wartości odżywczejProducenci żywności mają obowiązek zamieszczenia na swoich wyrobach informację na temat zawartych tłuszczów, białek, węglowodanów, soli, cukrów i tłuszczowych kwasów nasyconych. Każdy z nas pewnie kojarzy tabele wartości odżywczej naniesione na produkty. Dzięki niej możemy kontrolować ile makroskładników znajduje się w wyrobie, który aktualnie planujemy kupić. Warto wyrobić w sobie nawyk zaglądania na tabelę znajdującą się na odwrocie opakowania. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad składnikami, które spożywamy, a co za ty idzie nad własną wagą i zdrowiem. Wielu skarży się, że w ciągu dnia niewiele je, a nadal tyje. Rozwiązanie problemu nie leży w ilości posiłków. Liczy się to ile składników dostarczamy naszemu organizmowi. Może się okazać po zajrzeniu na tabele wartości odżywczej tych kilku produktów, które dana osoba spożywa, że kaloryczność przekracza dwukrotnie 6 posiłków innej osoby, która zachowuje stałą wagę. Co jeszcze umieszczone jest w tabeli wartości odżywczych? Podzielona jest ona na trzy części, w której po kolei znajdują się informacje dotyczące jaj, mięsa, tłuszczy, produktów zbożowych i mleka; ryb, przypraw, orzechów, nasion, grzybów, warzyw; słodyczy, dań typu fast food, napojów alkoholowych.

Przyglądanie się tabeli wartości odżywczych na opakowaniach jest niezwykle ważne jeśli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów bądź przybraniu na wadze. Wbrew pozorom ta niewielka tabelka zawiera w sobie wszystko co potrzebujemy.