Dla kogo jest pełna księgowość?

Na rynku działają setki tysięcy firm, które mają różną formę prawną. Mogą to być jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, czy różne organizacje o charakterze fundacji. Ponieważ mają odmienną formę, to konieczna jest także nieco inna księgowość do ich rozliczania.

Na czym polegają pełne księgi rachunkowe?

pełna księgowość warszawaNie każda księgowa może rozliczać jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki, ponieważ jedne wymagają prowadzenia książki przychodów i rozchodów, co jest znacznie prostsze, a przy drugich konieczne są pełne księgi rachunkowe. Przede wszystkim wiąże się to z ilością obowiązków i z tego względu księgowość spółek jest znacznie droższa niż jednoosobowych działalności gospodarczych. Pełne księgi są bardzo precyzyjnym sposobem ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych i wymagają jednoczesnego prowadzenia kont syntetycznych i analitycznych. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości dotyczy przede wszystkim spółek cywilnych, partnerskich i jawnych, których wartość przychodów za poprzedni rok kalendarzowy wynosi przynajmniej równowartość dwóch milionów euro po przeliczeniu na polskie złotówki. Także zwykła jednoosobowa działalność gospodarcza będzie musiała przejść z książki przychodów i rozchodów na pełne księgi, jeżeli przekroczy ten próg. Jeżeli jest nam potrzebna pełna księgowość Warszawa jest miastem, w którym znajdziemy księgową zajmującą się profesjonalnym rozliczaniem ksiąg rachunkowych. Taka usługa najczęściej zaczyna się od około dwustu złotych za miesiąc i jest to cena przy małej firmie.

Większość biur rachunkowych, które prowadzą księgowość spółkom, lub dużym firmom o znacznych dochodach, indywidualnie wyliczają wysokość abonamentu. Zależy od przede wszystkim o wielkości przedsiębiorstwa i ilości dokumentów księgowych, które są generowane każdego miesiąca.