Umiejętność prowadzenia pojazdu nie przychodzi sama, ponieważ często potrzeba wielu godzin nauki, aby moc się swobodnie przemieszczać. Choć wypadki często się zdarzają na drogach, to jednak dobre przygotowanie i praktyka, mogą nas w dużej mierze uchronić przed spowodowaniem kolizji. Na kursach nauki jazdy, uczestnicy zdobywają cenną wiedzę potrzebną każdemu kierowcy.
Czego się nauczymy na kursie prawa jazdy?
Przygoda z prawem jazdy zaczyna się od poszukiwania dobrej szkoły jazdy. W tym celu warto sprawdzić opnie krążące w internecie, albo zasięgnąć porady u znajomych, którzy niedawno sami przechodzili przez ten temat. Kiedy już podejmiemy decyzję o wyborze szkoły, to czas na ustalenie terminu pierwszych zajęć. Najpierw odbywa się część teoretyczna, czyli wykłady na temat przepisów kodeksu ruchu drogowego, a następnie część praktyczną, którą stanowią jazdy z instruktorem. Polecany kurs na prawo jazdy powinien w cenie zawierać także niezbędne materiały dydaktyczne, które przydadzą się kursantom do nauki na część teoretyczną egzaminu. Teorii każdy się uczy sam, ale jazdy mogą być realizowane tylko z instruktorem na placu manewrowym lub a ulicach miasta. Pierwsze godziny za kółkiem, uczestnicy kursu spędzają na placu w celu przyswojenia podstawowych umiejętności takich jak ruszanie z miejsca i zatrzymywanie się, jazda po łuku, czy skręcanie. Dopiero potem instruktor zabiera kursanta na ulice miasta, gdzie zaczyna się prawdziwa nauka. W gąszczu innych samochodów najlepiej nauczyć się jeździć, bo wymuszone jest stuprocentowe skupienie uwagi i kontrola nad kilkoma czynnościami jednocześnie. Z tego względu nic dziwnego, że niektóre osoby po godzinie, czyli dwóch jazd w takich warunkach są zmęczone. Jednak im więcej będzie się jeździło, tym lepsze będzie przygotowanie do egzaminu, który można łatwiej zdać.
Nikt nie chce mieć poprawki z egzaminu, dlatego stara się jak najwięcej nauczyć w trakcie szkolenia z instruktorem. Wielu kursantów jeszcze przed samym terminem egzaminu, wykupuje kilka dodatkowych godzin jazd, aby w dniu egzaminu poczuć się pewniej. To dobra taktyka, bo faktycznie pozwala na pewne odprężenie i uspokojenie, gdyż zwiększa to pewność kandydata na przyszłego kierowcę. Zgodnie ze statystykami, co szósty kursant zdaje egzamin na pierwszym razem.