Dolphin Baby i inne włóczki – czym się różnią?

 

Przy tworzeniu własnych wyrobów z włóczki ważne są nie tylko umiejętności, ale także użyte materiały. Istotne są nie tylko odpowiednie druty. Jeszcze ważniejsza jest odpowiednia, dobrej jakości włóczka lub wełna. To właśnie dzięki niej wykonane przez nas wyroby w ogóle mogą zaistnieć i przenieść się z wyobraźni do rzeczywistości.

Dolphin Baby i nie tylko – jaką włóczkę wybrać?

dolphin babyWiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z dzierganiem, nie wie, że wełna i włóczka to dwa odrębne pojęcia. Jest to dość skomplikowane, ponieważ wełna jest włóczką, jednak włóczka nie jest wełną. Co to oznacza? Włóczką nazywa się materiał, którego używa się przy dzierganiu na drutach. Może być wytwarzana naturalnie lub sztucznie. Włóczka pochodzenia naturalnego to właśnie wełna – otrzymuje się ją z zwierząt, takich jak alpaka, owca lub koza. Wyróżniamy włóczki syntetyczne, roślinne oraz mieszane. Te pierwsze powstają z materiałów sztucznych, takich jak akryl lub poliester. Charakteryzują się przede wszystkim miękkością, a także dostępnością w wielu rozmaitych kolorach. Popularnym producentem włóczki poliestrowej jest firma Dolphin Baby. Produkty te są bardzo przyjemne w dotyku, nadają się idealnie do dziergania sweterków. Włóczki roślinne produkowane są z materiałów pochodzenia roślinnego. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu bambus. Ze znajdującej się w nim celulozy, produkuje się bardzo miękką i przyjemną w dotyku włóczkę, która pozwala skórze oddychać. Popularne są także włóczki mieszane. Zawierają domieszkę dwóch różnych rodzajów włóczki, np. wełny owczej i włóczki akrylowej. Są one produkowane po to, by wyeliminować wady, a wykorzystać zalety każdego gatunku. Przykładowo, wełna owcza może być drażniąca dla skóry, jednak bardzo przyjemnie się z nią pracuje podczas dziergania. Włoczka akrylowa z kolei jest znacznie milsza w dotyku – ma jednak tendencje do przeraźliwego skrzypienia podczas dziergania. Włóczka mieszana nie posiada wtedy wad tych rodzajów, ale zachowuje ich zalety.

Świat włóczek ma wiele do zaoferowania. Każdy wielbiciel drutów znajdzie w nim coś dla siebie. Wybór odpowiedniej włóczki to nie tylko kwestia tego, co zamierzamy z niej wytworzyć, ale także własne preferencje i komfort pracy. Dobre materiały gwarantują świetną jakość, a także długą żywotność wykonanych wyrobów.