Filtr powietrza – oryginał czy zamiennik?

Jednym z głównych problemów właścicieli wszelkich maszyn rolniczych jest problem z doborem odpowiednich części zamiennych. Maszyny rolnicze są bardzo istotnym elementem prowadzenia gospodarstwa, dlatego nie zawsze można pozwolić sobie na wyszukiwanie odpowiednich zamienników.

Jaki filtr do ciągnika wybrać?

sugerowany filtr powietrza do ciągnikaBardzo istotna rolę w każdym ciągniku odgrywają filtry powietrza, chroniące jego silnik przed zatarciem. Właściciele ciągników mają jednak często wątpliwości, czy zakupić sugerowany filtr powietrza do ciągnika, czy szukać zamienników. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie środki możemy przeznaczyć na zakup tej istotnej części i jak bardzo nasza praca jest zależna od ciągnika. Zamienniki filtra powietrza są oczywiście dużo tańsze od oryginalnych, sugerowanych filtrów tego typu. Dodatkowo, kupując zamiennik, można zaopatrzyć się w filtr o nieco lepszych parametrach niż ten oferowany przez producenta. Wiele właścicieli maszyn rolniczych, kupując zamiennik filtra, który nie jest sugerowany przez producenta, kupuje na przykład mokry filtr powietrza zamiast sugerowanego suchego i odwrotnie. Nie mniej jednak, nieoryginalne części zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie możemy liczyć na to, że wymianę filtra na nieoryginalny przeprowadzi nam jakiś autoryzowany serwis producenta. Co więcej, część serwisów może nam nawet odmówić wykonania naprawy ze względu na korzystanie z nieautoryzowanych części, a zamienniki są często nie objęte gwarancją. Kupno zamienników jest więc dobrym wyjściem dla osób mających pojęcie o motoryzacji i budowie ciągnika i mających odpowiednio dużo czasu i spore umiejętności na wykonywanie samodzielnych napraw. W każdym innym przypadku poleca się korzystanie jedynie z sugerowanych filtrów powietrza. Ich wymianę przeprowadzi nam każdy serwis, który zajmuje się naprawą ciągników naszej marki, dodatkowo taka część jest objęta gwarancją producenta. Łatwiej jest również dokupić do niej wymienne wkłady do filtra, które są znacznie szerzej dostępne. Wadą jest głównie cena, nawet kilkukrotnie przewyższająca cenę zamienników.

Jak widać, trudno jest jednoznacznie wskazać, czy kupowanie oryginalnych, czy nieautoryzowanych części zamiennych do maszyn rolniczych jest bardziej opłacalne. Bez wątpienia jednak zakup danej części powinien być odpowiednio przemyślany i nie warto kierować się jednie ceną.