Jakie są rodzaje butów jeździeckich?

Obuwie do jazdy konnej ma spory wpływ na komfort jeźdźca, a także ewentualne obrażenia, w tym odparzenia bądź podrażnienia stóp. Właśnie dlatego zalecany jest wybór właściwych butów, takich, które będą dopasowane do umiejętności jeźdźca, intensywności jazdy, a także przede wszystkim do indywidualnych preferencji. Odradza się jazdę w standardowym obuwiu stosowanym na co dzień.

Jakie obuwie jeździeckie wybrać?

buty jeździeckie damskieAby buty jeździeckie pomagały kontrolować konia, a przy tym były wygodne i bezpieczne powinny posiadać twardą podeszwę, dosyć wąski czubek, a także około dwu centymetrowy obcas. Istotny jest również bieżnik obuwia. Im jest większy, tym wysunięcie nogi może być bardziej problematyczne, co jest niebezpieczne podczas upadku z konia. Jest kilka rodzajów butów jeździeckich. Jedne z najpopularniejszych to sztyblety, oficerki jeździeckie oraz termobuty. Pierwsze z nich najczęściej wybierane są przez osoby początkujące – mają gumowe wstawki, są sznurowane lub zapinane na zamek. W łatwy sposób można je zakładać i zdejmować. Oficerki są natomiast obuwiem dobieranym bezpośrednio do wymiaru i kształtu stopy jeźdźca – są wykonane ze skóry i stosuje się je głównie podczas zawodów. Obuwie termiczne jest natomiast dodatkowo wzmocnione i ocieplone, będąc idealnym wyborem na zimowe przejażdżki. Buty jeździeckie damskie i męskie powinny być idealnie dopasowane do stopy, gdyż spędzając nawet kilka godzin na koniu, niewłaściwy rozmiar może uwierać i wywoływać dyskomfort.

Decydując się na kupno obuwia jeździeckiego, warto skonsultować zakup ze swoim trenerem. Istotne znacznie mają umiejętności jeźdźca, ilość godzin spędzonych na jeździe, a także parametry obuwia – jego rozmiar, materiał, z jakiego zostały wykonane, ich typ, a także zastosowanie.