Japońskie futony

Zacznijmy od tego czym jest futon. Futon to specyficzny materac, który pochodzi z Japonii. W tamtym kraju jest on bardzo powszechnie stosowany. Od pewnego czasu możemy także spotkać ten typ materaca w naszej rodzimej Europie jednak przeszedł on pewne modyfikacje w celu dopasowania go do potrzeb europejczyków dla których oryginalny futon japoński może być niekoniecznie kojarzony z komfortem.

Dlaczego futon?

FutonyGłówną zaleta tego materaca jest jego niewielki gabaryt i miękkość. Może on być wypełniony nowoczesnymi piankami jak również bawełną czy włóknem z kokosa czy konopi. Cena takiego materaca w zależności od jego wielkości i miękkości waha się od 600 do 1500 zł. Wybór kolorów jest dość zadowalający. Futony znajdziemy zarówno w jasnych pastelowych kolorach jak i ciemnych grafitowych. Jednym słowem każdy pod tym względem znajdzie coś dla siebie. Ciekawy jest także sam wygląd tego materaca, przypomina on bowiem pikowaną kanapę. W Japonii na noc jest on układany na matach na podłodze, na dzień zaś jest rolowany i chowany. W ten oto sposób to samo pomieszczenie, które w nocy było sypialnią zmienia się w salon użytkowy. To chyba największa zaleta tego materaca. Nożna go rolować i układać. Dzięki temu możemy go zwinąć i schować, zrobić z niego fotel, leżankę lub posłanie dla dodatkowego gościa. Najczęściej sprzedawany jest wraz z ramą. Rama może być składana. Dzięki temu z kolei nasze posłanie do spania zmieni się w ciekawą sofę. Z pewności jest to materac, który pasuje absolutnie do każdego wystroju wnętrza zarówno do tych nowoczesnych jak i bardziej retro czy ekskluzywnych. Zapewnia nam to pikowanie materiału. Poszycie futonów najczęściej wykonane jest po prostu z wysokiej jakości bawełny. Oddychającej i przewiewnej ale także wytrzymałej na przetarcia. Taki materac może być pojedynczy lub podwójny. Dla naszego komfortu im grubszy tym lepszy. Nie przywykliśmy jeszcze do spania na twardych powierzchni jak Japończycy – twórcy futonu.

Jet to typ materaca,na który jeszcze dość rzadko się decydujemy. Przywykliśmy do materacy piankowych, lateksowych, sprężynowych, kieszeniowych, bambusowych itp. Rzadko kiedy myślimy o zakupie czegoś innego. Futony to materace nad wyborem których warto jest się zastanowić. W każdym dobrze wyposażonym sklepie możemy go obejrzeć, dotknąć a nawet przetestować. Warto spróbować może akurat będzie ten typ materaca, który najbardziej będzie nam odpowiadać.