Kąpiel małego dziecka

 

Po wyczekanych narodzinach naszego dziecka jednym z kluczowych elementów codziennej pielęgnacji jest jego kąpiel. Czynność ta jest znacznie utrudniona, gdy jesteśmy młodymi rodzicami i jest to nasze pierwsze dziecko. Jednak dzięki pomocy nowoczesnych akcesoria i gadżetów do opieki nad maluszkiem z każdym dniem stajemy się coraz bardziej pewni i nabieramy doświadczenia.

Jaką myjkę wybrać?

myjka dla dzieciAby przygotować kąpiel dla noworodka, będziemy musieli już wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne elementy. Najważniejsza jest oczywiście wanienka, którą możemy wygodnie ustawić na specjalnym stelażu, a tym samym nie nadwyrężać naszego kręgosłupa. Kolejny element to termometr (dostępne w różnych kształtach i kolorach), który wskaże nam odpowiednią temperaturę wody dla dziecka, metoda na łokieć niestety nie zawsze się sprawdza. Ważny będzie również ręcznik najlepiej ze specjalnym kapturkiem, który okryje główkę maluszka po kąpieli i ochroni przed wyziębieniem. Najkorzystniej kupić od razu ręcznik większych rozmiarów, tak by służył nam na dłużej oraz wykonany z dobrego jakościowo materiału, by nie podrażniać delikatnej skóry dziecka. Aby kąpiel była dokładna, potrzebujemy odpowiednich kosmetyków, gdzie najlepszym wyborem będą emolienty, ponieważ nie wysuszają skóry. Jak również musimy zastanowić się jaka myjka dla dzieci będzie najlepsza. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane, w sklepach możemy znaleźć myjki bawełniane, bambusowe, welurowe i rękawice – myjki, każda z nich jest miękka, delikatna i odpowiednio chłonna. Korzystanie z myjki podczas kąpieli dziecka daje możliwość dokładnego umycia, jak również delikatnego masażu. Jednak należy pamiętać, aby ją często prać, dokładnie suszyć i prasować. Jak również po upływie miesiąca wymienić obowiązkowo na nową, gdzie cena myjki jest niska, więc nie będzie to spory wydatek.

Kąpiel to nie tylko codzienna czynność higieniczna. Dla dziecka, jak i rodzica to wyjątkowe przeżycie, a poprzez naszą bliskość i dotyk niemowlę czuje się bardzo bezpiecznie. Dla maluszka to również chwila odprężenia i relaksu cześć dziennego rytuału, która powinna uspokoić i wyciszyć dziecko przed zaśnięciem w ramionach mamy. Każdy rodzic powinien dziennie dbać o czystość swojego dziecka poprzez odpowiednią pielęgnację i komfortowe warunki.