Kiedy wymienia się uzowjenie?

Coraz większa liczba silników montowanych w samochodach i różnego typu maszynach jest opartych o działanie elektryczności. Dzięki temu, takie silniki mogą się pochwalić mniejszym zużyciem paliwa i większa wydajnością. Niestety takie silniki są podatne na przepalenie zastosowanych w ich konstrukcji elektrycznych podzespołów.

Na czym polega przezwajanie silnika?

przezwajanieObecnie coraz większa liczba różnego typu maszyn i pojazdów jest wyposażonych w silniki oparte o elektryczności. Wynika to z różnych zalet takich silników, z których szczególnie warto wymienić mniejsze zużycie paliwa, mniejszą awaryjność a także ograniczenie emitowania szkodliwych dla środowiska spalin. Jak każdy inny rodzaj silnika, także te elektryczne mogą z czasem się zużyć. W ich przypadku najczęstszym powodem zużycia jest przepalenie uzwojenia, czyli cienkiego drutu którego zadaniem jest dostarczenie elektryczności do wszystkich podzespołów silnika. W takim wypadku są dostępne dwa różne rozwiązania – wymiana silnika na nowy, co jest bardzo kosztowne, oraz tak zwane przezwajanie silnika. Ta druga metoda jest oczywiście znacznie bardziej opłacalna z ekonomicznego punku widzenia, w szczególności, jeżeli przezwajanie zlecimy wyspecjalizowanemu w tym rodzaju regeneracji warsztatowi. Na czym polega właściwe przezwajanie silnika? Tak naprawdę ta metoda regeneracji ogranicza się do wymiany wspomnianego wcześniej uzwojenia, czyli przepalonej części, która dostarcza elektryczność do wszystkich podzespołów silnika. Taka regeneracja wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ale przede wszystkim, niezwykłej ostrożności i wyczucia, z tego względu wymiany uzwojenia nie powinno się wykonywać samodzielnie. W większości wypadków, ta metoda regeneracji silników elektrycznych okazuje się w stu procentach skuteczna. Co więcej, można ją wykonywać także w stosunku do bardzo starych samochodów, aby przywrócić im dawną wydajność. Dodatkowo, koszty wymiany uzwojenia są nawet czterokrotnie niższe, niż koszty zakupu i wymiany silnika na nowy.

Silnik jest tak ważną częścią maszyn i samochodów, że w przypadku jego uszkodzenia należy jak najszybciej przeprowadzić jego regenerację. W innym wypadku, uszkodzony silnik może bardzo negatywnie wpływać na prace maszyny lub nawet ją uniemożliwić. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej przeprowadzić regenerację tej niezmiernie ważnej części, na przykład poprzez wymianę uzwojenia.