Kompaktowy agregat przenośny

Przenośne agregaty były z reguły bardzo poręczne i wydajne, choć w trakcie pracy często okazywało się iż są one zbyt duże by można je było wykorzystywać swobodnie. Z racji iż w większości przypadków potrzebowaliśmy zasilania do kilku urządzeń jednocześnie, nie mających znacznego zużycia energii, mniejsze agregaty były znacznie bardziej poręczne i wygodne w warunkach w których pracowaliśmy.

Przenośny agregat prądotwórczy

agregaty prądotwórcze przenośneNawet najmniejsze agregaty o standardowej konstrukcji były nieporęczne, mimo iż nie należały do urządzeń szczególnie gabarytowych. Podczas poszukiwań przenośnego źródła zasilania naszą uwagę przykuły więc nowoczesne agregaty prądotwórcze przenośne o zmniejszonych wymiarach, przeznaczone do zasilania pojedynczych urządzeń i narzędzi elektrycznych. Były one rozpoznawalne na pierwszy rzut oka, gdyż nie były one większe niż typowy szkolny plecak lub walizka, i mogły być z łatwością przenoszone w jednej ręce. Najczęściej stosowali je survivaliści, głównie w celu zasilania narzędzi elektrycznych, oraz załogi naprawcze w zakładach przemysłowych. Agregaty te posiadały trzy standardowe gniazda, służące do zasilania urządzeń, i mogły pracować nieprzerwanie przez trzy godziny na pełnym zbiorniku paliwa. Z racji przeznaczenia i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, posiadały one możliwość zmiany napięcia prądu, jak również generowania prądu stałego i zmiennego, co było dość niespotykaną funkcją, nie stosowaną nawet w dużych agregatach przemysłowych. Pracowały również bardzo cicho, i mogły być używane w nocy bez przeszkód. Agregaty przenośne, podobnie jak ich większe warianty, często sprzedawane były w dużych marketach budowlanych i salonach wyposażenia elektrycznego.

Wyróżniały się tam bardzo przystępnymi jak na tego rodzaju urządzenia cenami, dzięki którym stały się atrakcyjnymi zamiennikami dla dużych agregatów starego typu, zwłaszcza wśród użytkowników korzystających z narzędzi elektrycznych wyłącznie w czasie wykonywania konkretnych zadań na stanowiskach pracy. Dzięki małej wadze i kompaktowych rozmiarach, oraz łatwości ich przenoszenia, coraz częściej wchodziły do inwentarza załóg drogowych i ratowniczych, oraz znajdowały zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne było tymczasowe, wydajne źródło zasilania.