Korzystamy z transportu morskiego

 

Stany Zjednoczone to jedno z czołowych państw na liście krajów, z którymi Polska prowadzi import oraz eksport. Ze Stanów Zjednoczonych importuje się głównie samochody, paliwa, maszyny przemysłowe, urządzenia medyczne czy optyczne. Można je sprowadzić zarówno transportem lotniczym, jak i morskim. Jaką formę transportu towarów ze Stanów Zjednoczonych do Polski najlepiej wybrać?

Zalety transportu morskiego w USA

transport morski z usaWybór formy transportu importowanych towarów będzie zależał głównie od kosztów, a także szybkości z jaką towar ma dotrzeć do kraju. Znaczenie będzie miała także lokalizacja towaru na obszarze Stanów Zjednoczonych, a także jego ilość oraz waga. Stany Zjednoczone są dużym krajem i w czas transportu w dużym stopniu będzie zależało od tego, w jakim rejonie znajduje się towar. Bliskość portu w znacznym stopniu ułatwia sprawę, jeżeli jednak znajdują się towary w środkowej części kraju, to konieczne jest zapewnienie dodatkowego transportu, wzrastają koszty dostawy oraz czas dostawy. Dodatkowo transport ze wschodniego wybrzeża będzie trwał w granicach 3 do 4 tygodni, natomiast z zachodniego od 4 do 6 tygodni. Z powodu dużych odległości, profesjonalny transport morski z USA niejednokrotnie odbywa się na zasadach EXW, czyli na odpowiedzialność nabywcy. Jest to znaczna różnica w porównaniu do transportu z Chin, gdzie standardem jest FOB, czyli sprzedający jest odpowiedzialny za dostarczenie towaru tylko do portu. Jest to najlepsza opcja, ponieważ fabryki są tam wybudowane wzdłuż wybrzeża, wokół głównych portów. Rzadko który amerykański dostawca oferuje usługi na tych zasadach. W przypadku niewielkich zamówień, o objętości do 2 metrów sześciennych oraz do 300 kg wagi, koszty transportu lotniczego mogą okazać się bardziej konkurencyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie transport morski z usa. Sprawdzi się on zwłaszcza w przypadku zamawiania większej ilości towarów.

Podsumowując, jeżeli poszukujemy optymalnego transportu towarów z USA, warto wziąć pod uwagę transport morski. Ostateczny koszt będzie uzależniony od rodzaju, wielkości oraz ilości zamawianego przez klientów towaru. Konieczne będzie także ustalenie miejsca dostawy towarów oraz odległości od miasta do portu. Jest to jeden z istotniejszych aspektów, ze względu na znaczne odległości.