Korzystamy ze studni głębinowych

Studnie głębinowe coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach domowych. Decyzja odnośnie budowy osobnego ujęcia wody ma sporo przyczyn, wśród których znajdują się także kwestie finansowe. Warto więc dowiedzieć się, kiedy warto inwestować we własną studnię głębinową, jakie są zalety posiadania studni, a także poznać dostępne na rynku rodzaje w celu dobranie najbardziej odpowiednich do naszych preferencji.

Dobieramy odpowiednie studnie głębinowe

płytka studnia głębinowa - wrocławPierwszym rodzajem są studnie kopane, które mogą osiągać głębokość od 10 metrów oraz są zabezpieczane cembrowiną z bocznych kręgów. Jest on współcześnie coraz rzadziej stosowany. Drugim rodzajem są studnie wąskorurowe, z których woda może być wykorzystywana do celów gospodarczych oraz budowlanych. Konieczne jest zdawanie sobie sprawy, iż taka studnia szybko ulega zamuleniu. Trzecim i najbardziej popularnym rodzajem ujęcia jest studnia głębinowa. Jest ona w najmniejszym stopniu podatna na działanie zanieczyszczeń i jednocześnie jest wykonywana poprzez odwierty na głębokości od 20 do 70 metrów. Jeżeli interesują nas płytka studnia głębinowa – wrocław jest odpowiednim miastem do skorzystania z takiej usługi. Wybór określonego rodzaju studni będzie uzależniony od układu warstw wodonośnych na terenie działki. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się, jaki będzie koszt wykonania studni, a także czy taka inwestycja będzie mogła zwrócić się w przyszłości. Pierwszym ważnym powodem decyzji odnośnie budowy studni jest brak możliwości dostępu do sieci wodociągowej. W tym wypadku koszt budowy studni powinien być powiększony o proces uzdatniania. Dlatego w pierwszej kolejności niezbędne będzie zbadanie składu wody w Sanepidzie w celu wykonania analizy fizykochemicznej oraz mikrobiologicznej. Pozwoli ona na dobranie metody uzdatniania (na przykład zmiękczanie, demineralizacja, filtracja, dezynfekcja, odwrócona osmoza czy odżelazianie).

Właściciele studni głębinowych, którzy jednocześnie korzystają z zasobów sieci wodociągowej zaznaczają, że w przypadku awarii albo wykonywanych prac w elektrowniach wodnych, studnie są doskonałą alternatywą. Woda czerpana ze studni, przepuszczana przez odpowiednie filtry, w pełni nadaje się do użytku. Możliwe jest także całkowite zrezygnowanie z sieci wodociągowych na korzyść studni ze względów finansowych.