Najbardziej wydajne koncentratory tlenu

Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, oraz nowotwory, które wpływają negatywnie na wydolność krążeniowo – oddechową, muszą korzystać z tlenoterapii. Zdarza się, że choroba poczyniła tak duże szkody w organizmie pacjenta, że ten musi mieć stały dopływ czystego tlenu, nawet po leczeniu i opuszczeniu szpitala.

Urządzenie przenośne czy stacjonarne?

przenośne koncentratory tlenuDla takich osób, jedynym ratunkiem jest korzystanie z koncentratora tlenu. Jest to urządzenie, które odfiltrowuje tlen z powietrza, za pomocą specjalnych filtrów, oraz substancji absorbującej azot, zeolitu. Następnie tlen łączy się z gazem, obojętnym dla organizmu człowieka, tworząc mieszankę o stężeniu tlenu nawet do 95 procent. Na rynku można kupić stacjonarne lub przenośne koncentratory tlenu. To, które urządzenie wybrać, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, jak bardzo aktywna jest osoba, potrzebująca urządzenia. W przypadku osób, które nie wstają z łóżka, lub poruszają się wyłącznie po swoim mieszkaniu, idealnie sprawdzi się koncentrator stacjonarny, który jest większy i mniej poręczny, może zatem utrudniać poruszanie się na większe odległości. Ze względu, na zasilanie koncentratora stacjonarnego bezpośrednio z sieci, nie może być mowy o wychodzeniu z domu. Zatem osobom aktywnym, które chcą prowadzić bogate życie towarzyskie i kulturalne, polecam wybór koncentratora mobilnego, który jest o wiele mniejszy. Koncentrator przenośny jest zasilany akumulatorem, który powinien wystarczyć na 2 godziny ciągłej pracy. Przenośne urządzenia mogą też skusić wiele osób ceną niższą nawet o kilka tysięcy, jednak nie zawsze można nimi zastąpić urządzenia stacjonarne. Wpływa na to inny tryb pracy. W urządzeniach stacjonarnych tlen jest podawany pacjentowi nieprzerwanie, natomiast w przenośnych, tlen jest podawany w dawkach, w momencie, kiedy jego użytkownik bierze wdech. W niektórych przypadkach, może to nie wystarczyć.

Bez względu na typ, koncentratory są niezwykle proste w użyciu. Przed pierwszym użyciem, należy ustawić koncentrator zgodnie z wytycznymi, określonymi przez naszego lekarza i to wszystko. Urządzenie nie wymaga żadnej konserwacji ani wymiany komponentów, niezależnie od czasu pracy. Jedynie należy pamiętać o tym, żeby naładować baterię w przenośnym urządzeniu.