Nawozy odpowiednie do uprawy ziemniaków

Choć ziemniaki w ostatnim czasie są owiane złą sławą w kwestiach wartości odżywczych, w żadnym wypadku nie należy ich się bać. Nawet wtedy, gdy w planach mamy spadek wagi. Są niskokalorycznym źródłem węglowodanów, mają również liczne właściwości prozdrowotne. Na 100g przypada im zaledwie ok. 80 kcal, ich zła sława jest więc niczym nieuzasadniona. W dodatku są lekkostrawne, bogate w błonnik i potas. Mimo zmniejszenia powierzchni upraw w wyniku wyparcia przez kukurydzę są nadal chętnie wysiewaną rośliną.

Jak nawozić ziemniaki?

nawożenie ziemniakówZiemniaki nie są bardzo wymagającymi roślinami, jednak lubią określone gleby: odpowiednio spulchnione i przewiewne o dużej ilości próchnicy. Odczyn gleby pod uprawę ziemniaków powinien przekraczać 5 pH. Dobrym pomysłem jest naturalne nawożenie ziemniaków, szczególnie obornikiem. Dostarcza on łatwo przyswajalne składniki pokarmowe, a także wzbogaca glebę w próchnicę, którą ziemniaki bardzo lubią. Warzywa te uprawiane na oborniku wydają wysokie, dobrej jakości plony. W dodatku rzadziej chorują na alternariozę, czyli suchą plamistość liści, która atakuje osłabione, niedożywione rośliny. W związku z tą chorobą plony mogą się zmniejszyć o nawet 50%, co stanowi ogromne straty dla rolników. Ziemniakom szczególnie może pomóc nawożenie azotem, a żeby było skuteczne i efektywne należy również zadbać o obecność potasu, fosforu i magnezu. Ziemniaki potrzebują naprawdę dużo azotu, w związku z czym nawozy zawierajace ten składnik są kluczowe dla rozwoju rośliny. Jeśli warzywa uprawiane są na glebie zawierającej małą ilość próchnicy, szczególnie trzeba zadbać o zwiększenie azotowego nawożenia. Najlepiej sprawdzi się mocznik, który zawiera azot w formie amidowej. Równie ważne jest nawożenie fosforem i potasem. Fosfor wpływa  pozytywnie na ilość skrobi. Potas natomiast polepsza jakość przyszłych bulw. Można również stosować nawożenie dolistne, najlepiej jest „karmić” roślinę takimi składnikami jak: azot, magnez i siarka. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać rano lub wieczorem, w dni raczej pochmurne i przy dużej wilgotności powietrza. Takie opryski stosuje się od dwóch do czterech razy w czasie wegetacji.

Ziemniaki nie są bardzo wymagającymi roślinami, jednak mimo to również trzeba o nie odpowiednio zadbać i dostarczyć im takich składników, których najbardziej potrzebują. Koniecznym warunkiem, aby uzyskać dobrej jakości, zdrowe plony jest zaopatrzenie ich w odpowiednie makro- i mikro-elementy. Do uprawy ziemniaków warto stosować naturalne nawozy, jednak trochę trzeba im pomóc również nawozami mineralnymi.