Niezwykłe właściwości oleju z rokitnika zwanego złotem

 

Rokitnik to roślina z naprawdę długą historią. Wzmianki o niej można znaleźć w wielu starożytnych źródłach. I tak na przykład legendy głoszą, że jego zdrowotne właściwości dały się poznać w Europie dzięki…koniom. Okazuje się bowiem, że żołnierze Aleksandra Wielkiego karmili jagodami z rokitnika swoje zwierzęta przez co te miały piękną, lśniącą sierść oraz dużo siły witalnej. To jednak nie jedyna ciekawa historia związana z rokitnikiem. Jest ich o wiele więcej.

Zastosowanie rokitnikowego złota w kosmetologii

złoto z rokitnikaMiał korzystać z niego Czyngis Chan wraz ze swoją niepokonaną armią, żołnierze rzymscy, a także… mitologiczni bogowie. Niezależnie od prawdziwości powyższych legend, z pewnością trzeba przyznać, że jest to roślina, z którą warto się bliżej zapoznać. Dzięki bogactwu witamin pomaga utrzymać zdrowie, a dzięki zawartości biologicznie aktywnych związków sprzyja leczeniu niektórych chorób takich jak cukrzyca, problemy z krążeniem czy z układem moczowym. Olej z rokitnika zwany jest złotem i myślę, że nie ma w tym określeniu cienia przesady oraz nie wynika to jedynie z jego złotawej barwy. Może być stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, ponoć w niektórych regionach Azji kobiety przyrządzają z owoców rokitnika odżywcze maseczki powstrzymujące procesy starzenia się skóry. Złoto z rokitnika, zwanego również syberyjskim ananasem ze względu na lekki ananasowy posmak owoców, znalazło szerokie zastosowanie w kosmetologii. Głównymi wskazaniami są problemy ze skórą zbyt suchą, zniszczoną, naczynkową czy podrażnioną. Olej z rokitnika stymuluje regenerację naskórka, zapewnia nawilżenie oraz sprężystość, dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi podrażnienia i sprzyja gojeniu się ran. Należy pamiętać, że dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu jego intensywnie pomarańczowy kolor może barwić skórę oraz ubrania. Jak wiemy już z historii o koniach, rokitnik wpływa w niesamowity sposób także na włosy. Pod jego wpływem stają się bardziej lśniące, mniej skłonne do wypadania oraz zregenerowane.

Biorąc pod uwagę niezwykłe właściwości rokitnika oraz fakt, że jest rośliną łatwą w uprawie, lubiącą surowe warunki, powinien na stałe zagościć w świadomości wielu osób borykających się z niedoborami witamin i chcącymi wzmocnić się w naturalny, znany od wielu pokoleń sposób. Ja nabyłam już swoją sadzonkę i mam zamiar wkrótce przekonać się o tym dosłownie na własnej skórze.