Nowoczesny dysk do monitoringu

Monitoring wysokiej jakości wymagał ogromnych pojemności nośnika pamięci, zwłaszcza jeśli w użyciu było wiele kamer o dużej rozdzielczości. Główny problem dysków optycznych polegał jednak na tym, iż miały one ograniczoną pojemność. Te dyski które miały więcej miejsca, jednak, często nie były rozpoznawane przez systemy operacyjne, na których miały pracować.

Dyski półprzewodnikowe do systemów monitorowania wizyjnego

dyski do rejestratorówKłopotliwe było również instalowanie dodatkowych dysków do rejestratora, gdyż zazwyczaj nie było możliwości podłączenia więcej niż dwóch urządzeń pamięci masowej, więc do rozszerzenia pamięci potrzebne było zakupienie dodatkowego rejestratora. Od niedawna, jednak, do użycia zaczęły wchodzić nowoczesne, półprzewodnikowe dyski do rejestratorów, działające podobnie jak ich odmiany przeznaczone do komputerów stacjonarnych. Miały one przede wszystkim ogromną pojemność, większą niż jakikolwiek dysk optyczny obecnie będący w użyciu, jednocześnie zajmując niemal o połowę mniej miejsca, z racji niewielkich rozmiarów takowych dysków. Dysk SSD o największej pojemności mógł w zupełności wystarczyć nawet dla systemu monitorowania o najwyższej rozdzielczości, choć używanie pojedynczego urządzenia pamięci nie było zalecane, z racji ogromnych obciążeń, spowodowanych nieustanną wymianą i kasacją danych. Dyski te mogły być przenoszone bezpiecznie bez zastosowania dodatkowych zabezpieczeń wewnętrznych, i służyć jako pamięć zewnętrzna do przechowywania szczególnie potrzebnych nagrań, takich jak zarejestrowane zdarzenia niepożądane. Szybkość działania owych dysków widoczna była szczególnie podczas odtwarzania zapisanego nagrania przy jednoczesnym zachowaniu podglądu na obraz z kamer w czasie rzeczywistym. Podczas takiego odtwarzania nie było mowy o jakimkolwiek spowolnieniu obrazu kamer, a zakłócenia czy zniekształcenia spowodowane spowolnieniem wymiany danych były niezauważalne.

Mimo dość wygórowanej ceny, dyski SSD były coraz częściej spotykane jako alternatywa dla nośników optycznych, głównie ze względu na ich ogromną szybkość działania i pojemność, wystarczającą do obsługi całych systemów przez jedno tylko urządzenie. Były one również świetnym wyborem do rejestratorów o niewielkich gabarytach i ograniczonej przestrzeni montażu nośnika danych.