O kompleksowych badaniach gruntu

Działka, którą zakupujemy pod budowę domu, w celach rekreacyjnych, założenia ogrodu warzywnego bądź sadu jest zazwyczaj ogromną niewiadomą. Tereny, które z pozoru wyglądają ładnie i często posiadają dosyć przystępną cenę ‒ mogą okazać się bardzo trudne do zagospodarowania. Jak twierdzą znawcy: jakość działki nie zależy od tego, co znajduje się na jej powierzchni, ale od jej budowy geologicznej, czyli cech czyniących ją przysposobioną do pełnienia tej lub innej, potrzebnej nam, funkcji.

Potrzeba kompleksowych badań gruntu

kompleksowe badanie gruntuSprawdzenie tego, co dzieje się pod powierzchnią zakupionej działki, nie należy do prac łatwych, szybkich i bardzo tanich, niemniej jednak daje gwarancję prawidłowo i długotrwale wybudowanych domów, domków letniskowych czy choćby składów na narzędzia. Wszystkie fundamenty, zarówno te mniejsze, jak i te większe – potrzebują solidnego i statycznego oparcia, którego nie dadzą gleby przepuszczające, takie jak torf, muł i glina. Nie wybudujemy trwałego domu w okolicach terenów podmokłych, zalewanych przez rzeki, a także na ziemiach o znajdujących się stosunkowo wysoko wodach podskórnych. Mała stabilność gleb przepuszczalnych spowoduje zawsze pękanie ścian, przesuwnie się budynków, a nawet ich zapadanie. Dlatego, jak doradzają znawcy, przed kupnem działki, nawet bardzo atrakcyjnej wizualnie, powinno się przeprowadzić kompleksowe badanie gruntu. Już sam typ roślin porastających glebę może zasugerować rodzaj podłoża, z jakim mamy do czynienia, a odwierty wykonane w kilku punktach przez specjalistów, badania i kompleksowy opis dadzą nam najlepsze wyobrażenie o miejscu, które przyjdzie nam zagospodarować. Zły skład, obecność wód, a niejednokrotnie nawet różnorodnych zanieczyszczeń na pewno zniechęci nas do kupna działki, która może w przyszłości stać się źródłem niechęci i wielu problemów.

Kupno ziemi to inwestycja poważna i kosztowna. Bardzo często pochłania lwią część naszych oszczędności. Aby wymarzone miejsce nie okazało się przyczyną wielu zawodów i rozczarowań ‒ warto zatroszczyć się o wcześniejsze zbadanie podłoża. Pewność  co do składu geologicznego kupowanej działki pozwoli na spokojne wznoszenie budynków, a także bezpieczne zamieszkiwanie i użytkowanie zabudowań oraz samej ziemi w bliższej oraz dalszej przyszłości.