Objawy zużycia rdzenia turbosprężarki

 

Turbosprężarki, nazywane też po prostu Turbo, to niezmiernie istotne elementy każdego samochodu. Odpowiadaj one za takie funkcje i zachowania samochodu jak przyśpieszenie czy pobór oleju. Z czasem turbosprężarki mogą się zużywać, a wtedy będą wymagać regeneracji.

Czy opłaca się wymieniać rdzeń Turbo?

CHRA turboPraca samochodów osobowych jest zależna od prawidłowego stanu technicznego kilku elementów, przede wszystkim silnika, ale równie ważna jest także zamontowana w samochodzie turbosprężarka. W przypadku, gdy element ten ulegnie rozszczelnieniu, lub też naturalnemu zużyciu pod wpływem dłuższego użytkowania samochodu, może to spowodować wiele nieprawidłowości jeżeli chodzi o pracę auta. Niestety, szczególnie w początkowej fazie usterki turbiny sygnały te są na tyle niejednoznaczne, że trudno je powiązać z usterką turbiny. Takimi bardziej jednoznacznymi sygnałami, że należy zregenerować turbosprężarkę są problemy z przyśpieszaniem auta, lub też emitowanie niebieskich spalin. Bardzo charakterystyczne dla wyrobienia się turbosprężarki są także gwizdy przy dodawaniu gazu. Co ciekawe obecnie, aby przywrócić stan turbosprężarki do stanu pierwotnego, nie trzeba jej wymieniać na nową. Wystarczy wymiana jednego elementu, znanego jako rdzeń CHRA turbo. Właśnie w rdzeniu turbosprężarki znajdują się bowiem najważniejsze elementy, które najbardziej wpływają na jej właściwą pracę. Do niedawna samodzielna wymiana rdzenia nie była możliwa – nie sprzedawano bowiem całych rdzeniów, ale pojedyncze elementy, które wchodzą w jego skład. Z tego też względu konieczna była wizyta w warsztacie, gdzie dokonywano również wypoziomowania rdzenia. Obecnie jednak coraz częściej dystrybuuje się całe rdzenie, które zostały już odpowiednio wyważone. Dzięki temu rdzeń turbosprężarki, szczególnie taki jak CHRA, nie hałasuje, nie podskakuje ani nie przemieszcza się podczas pracy. Złe wyważenie rdzenia jest głównym powodem przedwczesnego zużycia się turbiny, zaraz obok nieodpowiedniej szczelności całej turbosprężarki.

Jednym z ważniejszych elementów każdego samochodu jest turbosprężarka. Ten element mechaniczny odpowiada bowiem za przyspieszenie silnika i pozytywnie wpływa na kwestię zużycia paliwa czy też oleju. W czasie, gdy tubo ulegnie zużyciu, konieczne jest wymienienie jego rdzenia.