Odpowiednia utylizacja eternitu

 

Dachy w domach pokrywane są najróżniejszymi materiałami. Obecnie najczęściej jest tak, że gdy kończymy budować dom to wybieramy się do marketu po odpowiednie materiały, które zostaną położone na dachu. Na chwilę obecną jest tak, że do tego zadania wykorzystywana jest blacha. Niemniej jednak nie zawsze tak było. Przez długi czas domy oraz różne budynki gospodarcze pokrywane były eternitem. 

Efektywne usuwanie eternitu

utylizacja azbestuJak wynika z wielu badań eternit jest materiałem, który może stwarzać dla nas spore zagrożenie. Chodzi o to, że eternit zbudowany jest w dużym stopniu z azbestu. Gdy przyjrzano się azbestowi nieco dokładniej to okazało się, że cząsteczki azbestu przypominają swego rodzaju haczyki. Właśnie dlatego materiał ten jest tak niebezpieczny ponieważ jego wdychanie może sprawić, że te haczyki nie wydostaną się zbyt szybko z naszych płuc. Zgodnie z rozporządzeniem ministra musimy usunąć azbest z naszego dachu do roku 2032. Niemniej jednak zdecydowanie lepiej szybciej się tym zająć. Po upłynięciu terminu będą bowiem realizowane kontrole więc warto być na nie przygotowanym o wiele wcześniej. Azbestu pod żadnym pozorem nie możemy jednak usuwać samodzielnie. Chodzi o to, że azbest może bardzo łatwo pylić co będzie zjawiskiem zdecydowanie niepożądanym. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest efektywna utylizacja azbestu to należy zadania tego typu zlecać specjalnym firmom. Od dłuższego czasu w Polsce dostrzec możemy, że takowych firm znacznie przybyło. Osoby zainteresowane znalezieniem takich firm mogą zgłosić się do wydziału ochrony środowiska i uzyskamy tam informacje na ten temat. Często prowadzone są również projekty dzięki którym można finansować demontaż eternitu. Pamiętajmy jednak o tym, że otrzymamy z projekt u pieniądze na sam demontaż eternitu. Natomiast jeśli chodzi o stworzenie nowego poszycia dachowego to już każdy będzie musiał się tym zająć osobiście.

W naszym kraju obecnie jest jeszcze całe mnóstwo budynków, które są pokryte azbestem. Tyczy się to zarówno domów jak i budynków gospodarczych. Jeśli jesteśmy właścicielem takiego budynku to zdecydowanie warto już teraz zainteresować się kwestią dotyczącą demontażu eternitu. Im bliżej do ostatecznego terminu usunięcia eternitu tym firmy się tym zajmujące będą miały bardziej napięte terminy.