Plaga fake newsów

Faktem niezaprzeczalnym jest, że internet opanował wszystkie sfery naszego życia. Poza komunikowaniem się, zakupami, a nawet pracą, mamy tam ogrom wiedzy z przeróżnych dziedzin skupiony w jednym miejscu, do którego mamy dostęp w każdej chwili za pomocą smartfona. Właśnie – w gąszczu informacji możemy natknąć się na takie, które obok prawdy nawet nie stały.

Wojna przeciwko fake newsom

walka z fake newsamiNie wszystko, co widzimy w internecie jest prawdziwe, jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Fake newsy są poważnym problemem, gdyż bardzo łatwo jest wymyślić historyjkę prawdopodobną i poprzeć ją dowodami wyssanymi z palca. Nie przechodzą one odpowiedniej weryfikacji i płyną w świat, czasami powodując niemałe problemy. Walka z fake newsami wydaje się syzyfową pracą, gdyż te wyrastają jak grzyby po deszczu i trzeba przyznać, że niektóre brzmią tak prawdopodobnie, że nawet starzy wyjadacze internetowi potrafią się na nie naciąć. Mamy jednak pewne sposoby na zwalczanie fake newsów, które warto znać, zwłaszcza jeżeli fake newsy dotykają nasz biznes. Dobry PR to nie wszystko – powinniśmy budować naszą markę na zaufaniu i szacunku do odbiorcy. W taki sposób, kiedy pojawi się fake news na nasz temat, nie będzie on tak wiarygodny, jak mógłby być. Do tego powinniśmy uczyć się, jak reagować na tego typu wiadomości – odpowiednia reakcja powinna być szybka, ale przemyślana w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne problemy, a nawet przekuć je w coś pozytywnego.

Fala nieprawdziwych informacji potrafi wyrządzić wiele szkód, dlatego też powinniśmy stale edukować się w zakresie jej zwalczania, aby w każdej, nawet najgorszej sytuacji wyjść z twarzą. W tej batalii nie jesteśmy sami – istnieją organizacje zajmujące się „fact-checkingiem”, ale sami również powinniśmy podchodzić do tego z głową.