Podział koparek ze względu na zastosowanie

Najczęściej spotykanymi maszynami na budowach są wszelkiego rodzaju dźwigi i koparki. Firmy budowlane nie wyobrażają sobie prac bez wykorzystania koparki, ponieważ ręczne kopanie czy przenoszenie materiałów sypkich odeszło już dawno do lamusa, głównie dlatego, ponieważ praca koparką znacznie zwiększa wydajność i skraca czas wykonania budowy.

Rodzaje koparek mających różne zastosowanie

koparka - mławaZnaczna część przedsiębiorstw ma w swoim wyposażeniu urządzenia przeładowujące materiały sypkie, jak piasek czy żwir. Na rynku można spotkać różne rodzaje koparek – różnią się one przede wszystkim budową. Natomiast obojętnie od budowy każda z nich ma podwozie, które jest zespołem nośnym urządzenia oraz nadwozie, na którym umieszczony jest silnik, kabina operujące i wszelkie narzędzia sterujące. Rodzaje są uzależnione od osprzętu roboczego. Pierwszym typem jest koparka przedsiębierna, które pracują na poziomie dna wykopu, dlatego bardzo chętnie wykorzystywane są przy wykopach dużych objętościowo. Taką koparkę podczas prac ustawia się na samym dnie lub na wysokości korony wykopu. Pojemności łyżek owych koparek zwykle mają 0,25 metrów sześciennych, 0,5 lub 1,2 m^3. Innym rodzajem jest podsiębierna, która w przeciwieństwie do poprzedniej nie jest umieszczana na dnie wykopu, lecz na górnej krawędzi. Taki typ wykorzystywany jest na obszarze o ograniczonej powierzchni, gdzie wykopy będą liniowe lub niewielkie. Trzecią jest koparka chwytakowa, która najchętniej wykorzystywana jest na obszarach podmokłych, gdzie potrzebne jest wydobywanie gruntów z wody. Wykorzystywane są do głębokich wykopów o niedużej średnicy, jak na przykład wykopy pod studnie. Ponadto znalazły zastosowanie przy pogłębianiu kanałów i rzek oraz wykonywaniu wykopów pod budowę filarów mostów. Owa koparka, jak sama nazwa wskazuje ma chwytak, który porusza się na linach i pod wpływem swojego ciężaru zagłębia się w teren. Pojemności takich chwytaków, jakie można znaleźć na rynku nie przekraczają 1 m^3, a zasięg nie wynosi więcej niż 20 metrów. Ostatnim rodzajem są koparki zbierakowe, które należą do bardzo uniwersalnych, ponieważ można je stosować zarówno na małych i dużych powierzchniach zarówno tych stabilnych, jak i bardzo sypkich podatnych do osuwania się. Pojemność łyżki w niej może wynosić do 2 m^3, a zasięg wysięgnika podobnie jak w poprzedniej – do 20 metrów. Szukając konkretnego rodzaju wystarczy wpisać w wyszukiwarkę koparka – Mława a można znaleźć wiele firm, które sprzedają jak i wynajmują koparki na określony czas. Wynajem bardzo często możliwy jest z operatorem, który bardzo dobrze wie jak kopać i pracować na konkretny gruncie.

Rodzajów maszyn, które są wykorzystywane w budownictwie jest bardzo dużo, jednak najczęściej na wszelkich budowach można spotkać koparki. Obecność ich wynika z tego, że czas trwania prac i budowy bez nich byłby bardzo utrudniony i trwałby o wiele dłużej. Przedsiębiorstwa budując na różnych gruntach bardzo chętnie decydują się na wynajem tych maszyn oszczędzając finanse.