Potrzebowałem świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu

Kiedy mąż odziedziczył po swoich rodzicach mieszkanie, postanowiliśmy przeprowadzić się tam z dziećmi, a nasze dotychczasowe mieszkanie, wynająć. Do tej pory ani mąż, ani ja nie miałam do czynienia z wynajmowaniem mieszkania, dlatego nie wiedzieliśmy jak się za to zabrać. Na szczęście nasi wspólni znajomi, kiedyś wynajmowali mieszkanie i teraz poradzili nam jakie dokumenty musimy wcześniej załatwić, zanim wystawimy ogłoszenie o tym, że szukamy najemcy mieszkania.

Kto wykona charakterystykę energetyczną lokalu?

dokładne świadectwo charakterystyki energetycznej lokaluDowiedzieliśmy się od nich, że przede wszystkim potrzebne jest nam dokładne świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Nie wiedzieliśmy, co to za dokument, dlatego poprosiliśmy ich o wyjaśnienie oraz doradzenie, gdzie takie dokumenty się wystawia. Powiedzieli nam, że takie świadectwa są wystawiane przez elektryków, którzy posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Można zlecić wykonanie takiego świadectwo firmom energetycznym. Jest to nawet najbardziej korzystna opcja, ponieważ mamy wtedy pewność niskich cen i gwarancję, że dokumenty są wystawiane przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia i jest doświadczona. Cena za wystawienie takiego świadectwa nie jest wysoka, zazwyczaj przyjdzie nam zapłacić około kilkuset złotych, nie więcej niż 500 zł. Nie jest to wygórowana cena, ponieważ gdybyśmy chcieli wystawić takie dokumenty dla budynku gospodarczego cena mogłaby wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wzięliśmy od nich numer telefonu i adres do firmy energetycznej z której oni kiedyś korzystali. Jeszcze tego samego dnia zadzwoniliśmy w to miejsce i umówiliśmy się na wykonanie takiej usługi w naszym lokalu. Bardzo nam się spodobało szczególnie to, że mieli szybkie terminy i elektryk zjawił się u nas już następnego dnia. Zabrał on wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby wykonać audyt energetyczny oraz wykonał niezbędne pomiary.

Na otrzymanie zamówionych dokumentów nie musieliśmy zbyt długo czekać. Już trzy dni później otrzymaliśmy gotowe świadectwo charakterystyki energetycznej naszego lokalu. Bardzo dobrze zrobiliśmy, że je wykonaliśmy, ponieważ dowiedzieliśmy się dzięki temu, że jedna z części naszej instalacji energetycznej wymaga naprawy, ponieważ z czasem może stwarzać niebezpieczeństwo. Byliśmy zadowoleni.