Praktyczne automatyczne zraszacze do ogrodu

Nawadnianie ogrodu jest powszechnie stosowaną praktyką w naszej szerokości geograficznej. Opady w naszym klimacie nie należą ani do obfitych, ani do regularnych, dlatego posiadając ogród z rabatami czy tylko kawałek trawnika trzeba liczyć się z koniecznością podlewania roślinności w sezonie letnim. Bez tego nasz ogród w krótkim czasie będzie przypominał bardziej pustynię niż bujną dżunglę.

Zraszacz i linia kroplująca – oszczędne podlewanie

polecane zraszacze HunterJeśli chcemy, aby nasz ogród cieszył oko soczystą zielenią trawnika i pięknymi kolorami kwitnących rabat, konieczna będzie właściwa pielęgnacja. Głównym elementem dbania o ogród jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody, która obok promieni słonecznych jest najważniejszym elementem pozwalającym na zdrowy wzrost. Oczywiście ważne jest także nawożenie i ochrona przed szkodnikami i chorobami, jednak to z nawadnianiem jest najwięcej pracy. Jeśli ogródek jest niewielki w zupełności wystarczy nam do podlewania wąż ogrodowy z odpowiednią dyszą. Pamiętajmy jednak, aby nie podlewać roślin ani trawy w pełnym słońcu. Najlepiej robić to wcześnie rano, zanim słońce jeszcze wstanie, lub ewentualnie późno wieczorem, kiedy grunt zdąży się już schłodzić. Jeśli jednak posiadamy sporą przestrzeń do podlania warto przemyśleć instalację automatycznego systemu nawadniania ogrodu. W przypadku dużych przestrzeni ręczne podlewanie wężem zajmie nam naprawdę dużo czasu. Poza tym zużycie wody przy podlewaniu manualnym jest znacznie wyższe, ponieważ najczęściej niepotrzebnie przelewamy nasze rośliny. System automatycznego nawadniania zużywa tylko tyle wody, ile potrzeba, a w praktyce spowoduje to nawet 65 procentowe oszczędności. Możliwość wykorzystania różnych rozwiązań pozwoli na podzielenie ogrodu na poszczególne sektory o różnym zapotrzebowaniu na wodę i różnych metodach jej dozowania. Przykładowo polecane zraszacze Hunter będą dbały o skuteczne i ekonomiczne nawadnianie naszego trawnika. Są one niemal niewidoczne, nie przeszkadzają podczas koszenia trawy. Ponadto polecane zraszacze Hunter mają możliwość regulacji kąta działania, dzięki czemu mogą pracować sektorowo lub w pełnym obrocie. Nawadnianiem rabat kwiatowych czy skalniaków zajmie się natomiast linia kroplująca, która będzie dozować wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Rozwiązanie to ochroni liście i kwiaty roślin przed poparzeniem słonecznym, a także przed rozwojem pleśni.

System automatycznego nawadniania do ogrodu nie należy do najtańszych rozwiązań, dlatego dobrym pomysłem jest kompletowanie go etapami. Jednak korzyści płynące z tej metody nawadniania ogrodu są ogromne. Możliwość zaprogramowania pracy na poszczególne dni i godziny daje nam swobodę działania, a podlewanie może odbywać się w najlepszym dla tego czasie, w godzinach nocnych, wtedy kiedy jest to najbardziej korzystne.