Sposoby unieruchomienia pacjenta

Pobyt w szpitalach psychiatrycznych wiąże się z ograniczeniem wolności. Często, w skrajnych odmianach chorób wskazane jest unieruchomienie pacjentów. Mogą bowiem zrobić krzywdę sobie, innym pacjentom oraz członkom personelu. Metodami przymusu bezpośredniego są między innymi specjalistyczne pasy, które uniemożliwiają poruszanie się oraz zapewniają pełne bezpieczeństwo. Obecnie w specjalistycznych placówkach odchodzi się od kaftanów, uchwytów, czy prześcieradeł. Na ich miejsce pojawiają się profesjonalne pasy.

Zastosowanie pasów w szpitalach

mocne pasy unieruchamiające pacjentaWyżej wskazane przedmioty nie są dedykowane wyłącznie pacjentom szpitali psychiatrycznych. Znajdują zastosowanie również w innych placówkach medycznych. Są przeznaczone również dla pacjentów cierpiących na epilepsję. W takich sytuacjach mocne pasy unieruchamiające pacjenta minimalizują ryzyko samookaleczenia i uszkodzeń znajdującego się w pobliżu sprzętu medycznego. Takie środki bezpieczeństwa są stosowane w szczególnych sytuacjach. Dzięki nim możliwe jest lepsze sprawowanie nadzoru nad pacjentami. Oczywiście dobór takich akcesoriów musi być dostosowany do pacjenta. Pasy mają za zadanie unieruchomić, lecz nie sprawiać bólu. W ofertach sklepów medycznych znajdują się produkty, które krępują wybrane partie ciała. Można nimi przypinać cały tułów w trzech punktach, dodatkowo nadgarstki. Wszystkie elementy są wykonane z miękkich materiałów, które nie powodują obtarć, ani innych uszkodzeń. Dodatkowo wskazuje się na wysoki poziom wytrzymałości i łatwość montowania. Pasy można wielokrotnie prać i czyścić, by zachowywać cały czas higienę. Każdego pacjenta należy odpowiednio przygotować przed przypięciem pasami. W taki sposób, by zapewnić mu pełne bezpieczeństwo, nie pozwolić, by spadł, czy zrobił sobie krzywdę. Niestety, często w przypadku nadpobudliwości konieczne jest użycie siły.

W niektórych przypadkach środki przymusu bezpośredniego są łagodzone. Jednak dotyczy to właściwie jedynie umożliwienia załatwiania czynności fizjologicznych. Całkowite zdejmowanie takich ograniczeń jest możliwe jedynie wówczas, gdy wdrożone leczenie farmakologiczne przynosi oczekiwane rezultaty. Czasami jednak trzeba na to trochę poczekać, ponieważ zależy to między innymi od stopnia zaawansowania choroby i podatności na podawane lekarstwa.