Szlacheckie stroje w Polsce

 

Na kartach polskiej historii zapisało się wiele szczególnych wydarzeń, przez co niekiedy zapominamy o istocie strojów w naszym kraju. Warto wspomnieć o cudownym stroju szlacheckim, który był niegdyś noszony przez osoby o lepszym statusie majątkowym na co dzień. Obecnie tego typu strój możemy ujrzeć jedynie w gablocie w muzeum, jednak są one bardzo ładne, a ich historia ma ogromne znaczenie i wpływ na ukształtowanie naszej historii.

Piękny strój szlachcica i szlachcianki

stroje szlacheckieW XVIII wieku Polska, poza Węgrami, była jedynym krajem w Europie, gdzie nie tylko lud, lecz i wyższe warstwy społeczne miały swój tradycyjny ubiór. Był nim noszony przez szlachtę bardzo bogate stroje szlacheckie. Zaczynając os stroju męskiego był on złożony z kołpaka albo czapki rogatywki zdobionymi ptasimi piórami. Na jedwabny żupan nakładany jest szyty złotymi nićmi kontusz sięgający kolan. Kontusz kilkakrotnie opasuje lśniącym, długim jedwabnym pasem przetykanym złotą nicią. Szerokie spodnie wkłada się w buty, które są barwione na żółto albo czerwono. Uzupełnieniem jest misternie wykonana, zdobiona złotem i klejnotami karabela, przypięta do boku za pomocą specjalnego pasa ze skórzanymi rapciami. Strój szlachcianki był nieco prostszy w ilości elementów, jednak dalej bogaty. Kobieta nakładała suknię do ziemi albo do połowy łydki, na którą dawało się jedwabny kontusik. Obszyty był on kosztownym futrem, dopasowywano go w talii, a także byt rozkloszowany w biodrach. Safianowe trzewiki były barwione tak jak w przypadku męskich butów na żółć lub czerwień. Nie można też zapomnieć o czapce konfederatce z futrzanym otoczkiem, piórami i klejnotami. Taki strój nosiła niegdysiejsza szlachta w Polsce. Był to strój barwny, dzięki któremu z łatwością można było stwierdzić czyiś stan majątkowy. Warto poznać ten element historii w naszym kraju.

Każdy element historii Polski jest istotny. Nawet elementy stroju szlachcica, które były bardzo barwne. Wspomnieć też należy, iż w XVIII wieku Polska był jedynym krajem w europie, który dzielił swój naród na warstwy społeczne. Dzięki temu mamy różne rodzaje strojów, jednak strój szlachty stał się strojem najbardziej rozpoznawalnym i widowiskowym, który może poznać nawet osoba niezapoznana z elementami historii Polski.