Użytkowanie i pielęgnacja basenu

 

Marzenie o własnym basenie w ogrodzie staje się coraz częściej rzeczywistością. Zmieniający się klimat sprawia, że temperatury latem niewiele różnią się od tych panujących na półwyspie Iberyjskim, gdzie basen jest wyposażeniem większości nieruchomości. Dlaczego zatem nie zainwestować we własny zbiornik wodny, który latem pozwoli nam spędzić niezapomniane chwile bez konieczności dalekich podróży?

Jak zadbać o wodę w basenie?

solidne odkurzacze basenoweBudowa basenu to poważna inwestycja, jednak możliwość ochłodzenia się w upalny dzień we własnym akwenie to czysta przyjemność. Pamiętajmy jednak, że o każdy basen, niezależnie od jego rozmiarów, trzeba dbać w odpowiedni sposób. Najważniejszym punktem w pielęgnacji własnego zbiornika wodnego jest utrzymanie go w czystości. Chodzi tu zarówno o jakość wody, jak i czystość ścian i niecki samego zbiornika. Koniecznym będzie zainstalowanie wydajnej i sprawnej filtracji. Filtry zadbają o czystość i przejrzystość wody oraz o zbieranie dryfujących w niej zanieczyszczeń. Warto także zaopatrzyć się w siatkę na wysięgniku, szczególnie, jeśli w niedalekiej odległości rosną drzewa liściaste. Aby woda w basenie była czysta i zachęcała do kąpieli, trzeba zadbać również o czystość samego zbiornika. Opadające na dno zanieczyszczenia nie zawsze są wyłapywane przez system filtracyjny. W ich usunięciu przydatne są solidne odkurzacze basenowe. W zależności od wielkości zbiornika, warto wybrać najłatwiejszy w obsłudze i najbardziej poręczny model. Solidne odkurzacze basenowe to urządzenia zarówno ręczne, jak i w pełni automatyczne. Zaletą tych pierwszych jest stosunkowo niska cena (są to urządzenia na każdą kieszeń) oraz niewielkie gabaryty, co ułatwia przechowywanie. Odkurzacz ręczny jest jednak przeznaczony to niewielkich zbiorników, praca z nim wymaga sporej dawki energii i jest dość czasochłonna. Modele automatyczne natomiast, choć czasem odstraszają wysoką ceną, są wyjątkowo wygodne w obsłudze. Praca z takim odkurzaczem ogranicza się jedynie do zaprogramowania go i umieszczenia w zbiorniku. Jest to zatem ogromna oszczędność czasu i energii.

Na uwagę w temacie użytkowania własnego akwenu zasługuje także chemia basenowa. Odpowiednie preparaty pozwolą na poprawienie parametrów wody, pozbycie się ewentualnych glonów, zmiękczenie wody, co uchroni system filtracyjny przed awariami. Pamiętajmy jednak, żeby zakupione preparaty stosować zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta.