Witaminy ADEK – czym są?

Witaminy sprawują bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Powiem więcej, są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego każdego układu. Ponadto wzmacniają naszą odporność, wchodzą w skład wielu ważnych związków organicznych mających przeróżną rolę w naszym organizmie. Jednak czym dokładnie są witaminy?

Witaminy ADEK i ich rola w organizmie.

witaminy adekWitaminy to grupa związków organicznych o różnorodnej budowie, są egzogenne oraz mogą być różnego pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego). Niedobór witamin w organizmie skutkuje awitaminozą, która może doprowadzić na przykład do osłabienia kości, kurzej ślepoty czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Nadmiar witamin to hiperwitaminoza, która również nie jest niczym dobrym. Witaminy dzielimy ze względu na rozpuszczalność na dwie grupy-rozpuszczalne w tłuszczach, tzw. witaminy adek (tj. Wit. A, Wit. D, Wit. E, Wit. K) oraz rozpuszczalne w wodzie (reszta witamin). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są dla organizmu szczególnie ważne. Witamina A, bierze udział w procesie widzenia, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie rogówki oraz wpływa na prawidłowy rozwój kości. Jej niedobór może skutkować np. kurzą ślepotą czy problemami w widzeniu. Witamina D jest odpowiedzialna za syntezę hormonu wspomagającego wchłanianie wapnia, przez co warunkuje prawidłowy wzrost kości i zębów. Jej niedobór może skutkować krzywicą u dzieci lub w przypadku dorosłych-osteoporozą. Witamina E warunkuje prawidłową strukturę błon biologicznych oraz wpływa na krzepnięcie krwi. Niedobór objawia się zaburzeniami wzrostu oraz procesu krzepnięcia, tak samo, jak w przypadku witaminy K.

Nie ma jednak tego złego. Ciężko o awitaminozę którejś z tych witamin, gdyż są one obecne w wielu szeroko dostępnych produktach żywnościowych, które spożywamy na co dzień, więc jeśli nie dojdzie do awitaminozy wskutek jakiejś choroby, to nie mamy się o co martwić.