Wybieramy dobre maty szkółkarskie

Agrowłóknina jest materiałem nadającym się do ściółkowania gleby, chroni przed szkodnikami oraz poprawia warunki wegetacji roślin. Pomimo wielu funkcji ochronnych, nieumiejętne zastosowanie i dobranie może powodować więcej szkód, niż pozytywnych efektów. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się z parametrami poszczególnych rodzajów, aby dobrać odpowiednie. Pomocne może się okazać podzielenie agrowłókniny na różne rodzaje oraz ich charakteryzowanie.

Korzystne maty szkółkarskie

mata szkółkarskaAgrowłóknina, inaczej nazywana matą szkółkarską albo matą ściółkującą, jest stosowana do ściółkowania oraz okrywania roślin. Korzystnym wyborem będzie dobra jakościowo mata szkółkarska. W odróżnieniu od folii polietylenowej przepuszcza ona częściowo powietrze, światło oraz wilgoć. Dodatkowo ma znacznie szersze zastosowanie i może być używana również do układania kamieni, tworzenia nasypu czy stabilizacji podłoża. Agrowłóknina wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, a także umożliwia utrzymanie równowagi gospodarki wodnej czy optymalnej temperatury. Do ściółkowania stosuje się agrowłókninę o grubości do 50g/mkw, co umożliwia ochronę przed chwastami i szkodnikami, a także pozwala utrzymać temperaturę oraz wilgoć na optymalnym poziomie. Dużą jej zaleta jest przepuszczalność wody, co powoduje zastosowanie w przypadku uprawy truskawek, pomidorów, arbuzów czy ogórków, jak i przy rozsadach kwiatów. Biała mata szkółkarska ma gramaturę od 17g/mkw do 30g/mkw i stosuje się ją do osłaniania posianych warzyw, dzięki czemu wyrosną szybciej oraz obficiej. Doskonale zabezpiecza ona przez przymrozkami, intensywnymi promieniami słonecznymi, silnym wiatrem oraz opadami. Dodatkowo agrowłókninę o grubości 50g/mkw może wykorzystać do ochrony roślin (drzew, krzewów oraz pnączy) przed działaniem zimowych czynników atmosferycznych. Istotne jest jednak to, aby zrobić to jak najbardziej szczelnie. Należy ją nałożyć po pierwszych przymrozkach oraz zdjąć dopiero na wiosnę.

Podsumowując, agrowłóknina to inna nazwa maty szkółkarskiej. W zależności od gramatury oraz wielkości może być stosowana w odmienne sposoby i w różnych miejscach. Dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem dokładnie zapoznać się z możliwymi zastosowaniami poszczególnych rodzajów, które umożliwią nam uzyskanie oczekiwanych rezultatów.