Wysoka skuteczność badania wariograficznego

Większość osób kojarzy badanie wariograficzne tylko z filmów. Osoba podpięta do różnych czujników (zazwyczaj na palcach i ramieniu jednej ręki) odpowiada na konkretne pytania. Z drugiej strony na monitorze pojawiają się przeróżne wykresy, które są interpretowane przez badającego. Współczesne maszyny, którymi przeprowadza się badania wariograficzne są bardzo zaawansowane, a co najważniejsze – czułe. Ich czułość jest tak wysoka, że wykrywają naprawdę minimalne reakcje organizmu na zadawane pytania.

Reakcje organizmu mierzone przez wariograf

badanie wariografem - skutecznośćCzy te reakcje można powstrzymać i oszukać wariograf? Nie, ponieważ nie są one zależne od naszej woli. Odpowiada za nie układ wegetatywny, a dokładniej jego część współczulna (sympatyczny układ wegetatywny). Nie jesteśmy w stanie kontrolować rozszerzania czy zwężania źrenic, podnoszenia i obniżania ciśnienia krwi czy częstotliwości pracy serca. Nie możemy też regulować samodzielnie wydzielania potu. A te reakcje w czasie kłamania na pewno się pojawią. Dlaczego? Ponieważ organizm się broni, pojawia się lęk przed tym, że ktoś odkryje prawdę. A co jeśli dana osoba jest zestresowana już samym badaniem? Nie należy się tego obawiać. Strach przed badaniem jest czymś naturalnym i nie wpłynie on na wynik końcowy badania. Jak zostało już wspomniane – wariograf jest bardzo czuły i będzie porównywał dane w stosunku do reakcji organizmu, jakie pojawiły się jeszcze przed badaniem. Jeśli chodzi konkretnie o badanie wariografem – skuteczność tego badania jest bardzo wysoka. Szacuje się, że wynosi ona aż 98%. Zawsze pozostaje jednak te 2% do pełni skuteczności badania w związku z czym niemożliwe jest, by badanie to stanowiło jakikolwiek dowód w sądzie. Dzięki niemu można jednak dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o osobie badanej i sprawdzić, w których kwestiach prawdopodobnie kłamie.

W czasie badania mierzone są różne reakcje. Podstawową z nich jest puls i ciśnienie krwi. W wyniki pojawienia się reakcji emocjonalnej (w czasie kłamstwa) aparat rejestruje nawet minimalne zmiany odnośnie pulsu i ciśnienia krwi. Wariograf mierzy również częstotliwość oddechów. Jeśli się stresujemy zaczynamy oddychać płytko i szybko. Jest to typowa reakcja stresowa. Pneumogramy zakładane są na klatkę piersiową, a dokładniej w okolice przepony badanej osoby.