Zastosowanie filamentów HIPS

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele materiałów, które służą jako główny surowiec do różnego typu wydruków 3D. W tym celu wykorzystywane jest zazwyczaj tworzywo sztuczne z domieszka innych składników chemicznych i surowców, dzięki któremu jest ono odpowiednio wytrzymałe i jednocześnie – stosunkowo łatwo poddaje się wszelkiej obróbce.

Zalety filamentów HIPS

filament hipsTo, jakiego rodzaju tworzywa użyjemy do wydruku 3D przekłada się bezpośrednio na cechy fizyczne wydrukowanego przedmiotu. Warto to omówić na przykładzie jednego z nowych surowców używanych do wydruków 3d, jakim jest filament hips. Tworzywo powstało dzięki dodatku naturalnego kauczuku, dzięki czemu udało się osiągnąć równowagę pomiędzy odpornością fizyczną a podatnością na obróbkę cieplną. Dzięki tym cechom, tego typu filament może być stosowany praktycznie w każdym zastosowaniu,a ze względu na dopuszczenie do kontaktu z żywnością, filament tego typu jest bezbarwny, w związku z czym łatwo jest go rozpoznać. Bardzo ważną kwestią jest to, że filament ten przed przetworzeniem, nie może być narażony na działania czynników atmosferycznych. Dodatkowo jest on nieodporny na działanie substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki. Zawęża to oczywiście jego zastosowanie, ale mimo to i tak stosuje się go w wielu sytuacjach. Przede wszystkim, do wydruku 3D takich elementów, jak stojaki, opakowania spożywcze, wsporniki, elementy nośne, obudowy urządzeń elektronicznych, zabawki, wszelki elementy i akcesoria stosowane w produkcji mebli, oraz jako filament dla hobbystów i miłośników nieprofesjonalnego wydruku 3D. Jak więc widać zastosowanie filamentu tego typu jest bardzo szerokie, ale należy pamiętać o pary kwestiach. Przede wszystkim, nie poleca się stosowania go do produkcji takich przedmiotów codziennego użytku, jak widelce, naczynia i inne, gdyż nie jest on odporny na wysokie temperatury. Również wszelkie akcesoria i przedmioty używane na zewnątrz nie powinna być wykonywane tego filamentu, gdyż ma on tendencję do żółknięcia pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

Obecnie na rynku dostępnych jest już kilkanaście różnych materiałów i surowców, które mogą być używane w druku 3D. Nie wszystkie jednak nadają ie do użytku amatorskiego, nie wszystkie też można stosować do wydruku przedmiotów mających kontakt z żywnością. Wybór odpowiedniego surowca powinien być zależny od tego, w jakich celach chcemy użytkować wydrukowane przedmioty.