Zastosowanie luksomierza i jego zalety

Natężenie światła ma istotne znaczenie w przypadku niektórych stanowisk pracy czy też w przypadku doświetlania ulic. Aby poznać tę wartość, mierzoną w luxach, wykorzystuje się urządzenie zwane luxometrem lub fotometrem. Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli, które czasem oprócz podstawowej funkcji mają znacznie szersze możliwości zastosowania. Czy warto w nie zainwestować?

Jak wybrać odpowiedni luksomierz?

luksomierz ze sklepuWykonanie pomiaru natężenia światła wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu energetyki oraz specjalistycznego sprzętu, którego obsługa zwykle jest mało skomplikowana. Sam aparat składa się z głowicy pomiarowej oraz miernika prądu fotoelektrycznego, połączonego ze wzmacniaczem i wyświetlaczem. Mechanizm działania jest dość prosty – fotony, które padają na światłoczułe elementy urządzenia wzbudzają przepływ prądu, które natężenie jest następnie mierzone dzięki temu, że wartość napięcia jest zmienna wraz a cosinusem kąta padania światła na powierzchnię światłoczułą. Należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które muszą być spełnione, aby otrzymany wynik był wiarygodny. Wybierając luksomierz ze sklepu czy to internetowego, czy stacjonarnego, kuszą nas modele wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, takich mierzenie wilgotności czy temperatury w pomieszczeniu. Nasze doświadczenie jednak karze nam sądzić, że najlepszym wyborem będzie taki aparat, który skupia się jedynie na jednej funkcji. Wykonywanie zadanie będzie mniej skomplikowane i szybsze. Przede wszystkim głowica urządzenia musi być czysta, a miernik odpowiednio skalibrowany (jeśli zasłonimy głowicę, wyświetlacz powinien wskazywać zero). Pomiar musi odbywać się w warunkach określonych przez producenta urządzenia, a osoba wykonująca to zadanie nie może zasłaniać światła. Mając na uwadze fakt, że pomiar może dotyczyć zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego, konieczne jest również stworzenie odpowiednich warunków do wykonania wiarygodnego pomiaru jedynie interesującego nas źródła światła – jeśli chcemy poznać wartość natężenia światła sztucznego, powinniśmy całkowicie odciąć dopływ światła naturalnego i odwrotnie.

Choć w naszych domach pomiar natężenia światła zwykle nie jest konieczny, to już w miejscach pracy poznanie takiej wartości jest konieczne i może mieć bardzo duże znaczenie na jakość i komfort wykonywanej pracy. Aby poznać interesującą nas wartość, niezbędny jest odpowiedni sprzęt w postaci luksomierza. Choć obecnie na rynku mamy wiele modeli, oferujących nam wiele dodatkowych funkcji, to jednak warto stawiać na prostotę.